Polski Alarm Smogowy wystosował dzisiaj apel do rządu Donalda Tuska, w którym przedstawił siedem kluczowych działań antysmogowych, jakie należy podjąć. Wśród nich znalazły się takie propozycje jak zwiększenie funduszy na termomodernizację budynków mieszkalnych, wprowadzenie mechanizmów rozliczeniowych promujących czyste źródła energii, ograniczenie ilości zanieczyszczonych spalinami pojazdów w miastach czy reformę inspekcji ochrony środowiska.
Zobowiązania, które PAS chce wymagać od rządu Tuska, zawierają siedem punktów. Są to:
Rozszerzenie programów finansowania termomodernizacji obiektów mieszkalnych; wprowadzenie i realizacja nowych przepisów prawnych dotyczących emisji z ogrzewania budynków; ustanowienie procedur rozliczeniowych dla energetyki opartej na czystych źródłach; rozwinięcie Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków; działania mające na celu ograniczenie smogu transportowego w miastach; reforma inspekcji ochrony środowiska z myślą o przemyśle i przedsiębiorcach; oraz rozwój państwowego systemu monitoringu jakości powietrza.
Andrzej Guła, jeden z liderów PAS, który kilka lat temu zainicjował w Krakowie pierwszą w kraju akcję mającą na celu eliminację kotłów węglowych, wyjaśnia, że zrealizowanie tych zadań przyczyni się do znacznej poprawy jakości powietrza w Polsce. Zdaniem Guły, liczba osób oddychających czystym powietrzem wzrośnie z 2 milionów do 30 milionów. Dodatkowo, wprowadzenie proponowanych rozwiązań może ograniczyć liczbę przedwczesnych zgonów spowodowanych złym stanem powietrza o 21 tysięcy każdego roku.
Polski Alarm Smogowy przekazał dzisiaj listę siedmiu punktów do Kancelarii Prezesa Rady Ministrów oraz do Ministerstwa Klimatu i Środowiska pod kierownictwem Pauliny Hennig-Kloski. Organizacja zapowiedziała jednocześnie, że będzie regularnie oceniać postępy w ich realizacji.