Z ekologicznym zacięciem: połączenie stylu wnętrzarskiego z troską o środowisko

Obecnie rośnie liczba osób, które pragną prowadzić styl życia oparty na ekologii. Taka decyzja ma na celu ograniczenie postępującego niszczenia środowiska naturalnego. Jednym z efektywnych sposobów postępowania zgodnie z ideą ekologii jest aranżacja mieszkań w sposób przyjazny dla natury. Nie tylko nasze otoczenie korzysta na takim podejściu, ale również my sami czerpiemy z tego korzyści. Naturalne otoczenie jest niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania człowieka, daje poczucie relaksu i pomaga odzyskać energię po trudach dnia codziennego. Ale jak zapewnić, że wnętrze stworzone w harmonii z naturą będzie jednocześnie modne i przytulne? To wydaje się być trudne zadanie, ale dzięki kilku prostym wskazówkom można je skutecznie zrealizować!

Ekologiczne wnętrza dla wymagających – jak rozpocząć aranżację?

W kwestii gustów nie ma miejsca na dyskusje. Tak jak w przypadku każdej innej dziedziny, pod ogólnym pojęciem „styl” mogą kryć się różne podejścia. W kontekście stylu ekologicznego, możemy mówić zarówno o minimalistycznych i oszczędnych aranżacjach, jak i o tych bardziej wymagających. Wiele zależy od budżetu, którym dysponujemy na realizację naszych zamierzeń. Pierwszym krokiem w tworzeniu ekologicznego wnętrza powinno być zdecydowanie się na naturalne materiały. Sztuczne elementy są tutaj niepożądane. Pytanie brzmi – czy jesteśmy gotowi na taką zmianę? Odpowiedź na nie zależy tylko od nas. Można próbować wprowadzić do wnętrza fragmentaryczne rozwiązania ekologiczne, ale trudno będzie uznać takie miejsce za całkowicie eko.

Na początek skupmy się na wykończeniu ścian, podłóg oraz wyborze odpowiednich okien. W ekologicznych wnętrzach dominują drewniane podłogi. Drewno jest bezpiecznym, naturalnym i całkowicie odnawialnym surowcem. Bez niego nie można stworzyć prawdziwego eko-wnętrza! Prawidłowo pielęgnowana podłoga drewniana jest trwała i elegancka, przetrwa wiele lat. Na ścianach powinny znaleźć się ekologiczne farby lub alternatywnie – drewniane panele ścienne. Jasne sosnowe wykończenie wniesie do wnętrza odświeżający akcent. Warto jednak pamiętać, aby nie obklejać panelami wszystkich ścian. Takie rozwiązanie najlepiej sprawdzi się w pomieszczeniach powstałych podczas adaptacji poddasza. Kolejnym krokiem jest wybór odpowiedniej stolarki okiennej. Najlepszym wyborem będą energooszczędne okna ekologiczne o niskim współczynniku przenikania ciepła. Idealnym dopełnieniem ekologicznego wnętrza będą drewniane ramy okienne z certyfikatem FSC.