Zdrowe i ekologiczne sposoby na walkę z plamami

Regały sklepowe uginają się pod ciężarem różnorodnych środków czystości. Ich zakup i używanie nie są jednak obojętne dla naszego otoczenia, jak również mogą stanowić obciążenie dla domowego budżetu. Warto zwrócić uwagę na naturalne metody walki z plamami, które są efektywne, ekonomiczne i nie szkodzą środowisku. Zobaczmy, jak w sposób przyjazny dla planety radzić sobie z trudnymi do usunięcia zabrudzeniami.

Środki czyszczące, takie jak wybielacze czy proszki do prania, traktujemy jako typowe elementy wyposażenia naszego domu. Niemniej jednak, pomimo ich wygodnego używania, niosą za sobą realne zagrożenia. Od incydentów związanych z przypadkowym spożyciem przez małe dzieci, poprzez problem nadmiaru plastikowych opakowań, aż po ryzyko przedostania się szkodliwych substancji do gleby i wód – chemia domowa ma swoje mroczne strony. Mimo że całkowita rezygnacja z niej może być trudna, definitywnie warto ograniczyć jej użycie.

Jak działają naturalne detergenty? Choć chemia często kojarzy nam się z czymś szkodliwym, to wszakże wszystko wokół nas jest poddane prawom chemii. Walka z plamami polega na oddziaływaniu jednej substancji na drugą w celu jej neutralizacji. Oba składniki mogą być naturalne! Oleje, kwasy, zasady i enzymy są obecne w roślinach i minerałach, a ich działanie może być tak samo efektywne jak tego syntetycznych związków. Kluczem jest wiedzieć, co na co działa.

Domowe metody działają przeciwnie do syntetycznych detergentów – są bezpieczne dla naszego zdrowia. Nie podrażniają skóry ani oczu, nie wywołują alergii. Dodatkowo nie wymagają wysokich temperatur prania, co czyni je bezpieczniejszymi dla tkanin.

Moc octu

Jeśli miałbym wybrać jeden naturalny, uniwersalny odplamiacz, to na pewno byłby to destylowany biały ocet 10%. Jest niezastąpiony w każdej kuchni, kosztuje niewiele i jest praktycznie zawsze dostępny. Jako silny kwas ocet dodaje ładunek elektryczny do cząsteczek plamy, umożliwiając „wypłukanie” ich z tkaniny przez cząsteczki wody o dwóch biegunach. Skutecznie radzi sobie z większością plam, w tym plamy po kawie i herbacie, ale także z pleśnią i osadami mineralnymi.
Jak go używać? Wystarczy namoczyć przez trzy minuty brudne części materiału w occie, a następnie umieścić w pralce i normalnie wyprać. W ten sposób usuniesz również plamy potu pod pachami oraz wszelkie nieprzyjemne zapachy, które utrzymują się w tkaninach.

Boraks – ekologiczny odplamiacz

Wśród naturalnych, przyjaznych dla środowiska środków do usuwania plam jest również boraks lub tetraboran sodu. Z punktu widzenia chemii jest to sól kwasu borowego, uzyskiwana jako minerał ze skał osadowych w ciepłym klimacie. Szeroko stosowany w przemyśle ceramiki czy kosmetyki, jest też doskonałym środkiem czyszczącym. Podobnie jak ocet, jest tani i łatwo dostępny.

Boraks jest najczęściej używany do wybielania tkanin, zarówno tych poplamionych, jak i pożółkłych czy poszarzałych. Najlepsze efekty daje, jeśli odzież lub pościel namoczymy w 5 litrach gorącej wody z dodatkiem 1 łyżki boraksu, a następnie wypierzemy w pralce. Można go również dodawać wraz z proszkiem do prania.