Odspinacze i antyperspiranty – jak prawidłowo postępować z nietypowymi odpadami?

Dbając o dobro naszej planety, nie możemy zapominać o odpowiedniej segregacji odpadów. Dzięki recyklingowi papieru, plastiku czy szkła, oszczędzamy zasoby naturalne oraz energię. Ale co zrobić z odpadami, które nie wpisują się w standardowe kategorie określone przez kolorowe pojemniki? Poniżej znajdziesz kilka porad na temat prawidłowego postępowania z trudnymi do sklasyfikowania odpadami.

Wielokrotnie natrafiamy na opakowania oznaczone symbolami wskazującymi na materiał, z którego zostały wykonane. Choć mają one ułatwić proces segregacji, nie zawsze są czytelne i jednoznaczne. Istnieje też wiele produktów bez oznaczeń lub składających się z wielu różnych surowców. Jak więc prawidłowo pozbyć się takich odpadów?

Odpady biurowe, takie jak długopisy, spinacze czy agrafki, nie nadają się do wrzucenia do niebieskiego kosza na papier, jednak często trafiają do kosza na odpady zmieszane. To duże marnotrawstwo, bo wiele z tych przedmiotów można przetworzyć ponownie! Należy wyciągnąć wkłady z jednorazowych długopisów i wraz z resztą rozmontowanych części wrzucić je do żółtego kontenera na plastik i metale. Tam powinny również trafić agrafki, pinezki i zszywki, nawet te pokryte farbą. Kredki ołówkowe oraz woskowe natomiast powinny zostać zutylizowane w pojemniku na odpady zmieszane.

Co do baterii, mimo iż są metalowe, nie powinniśmy wrzucać ich do żółtego kontenera ze względu na ryzyko wycieku substancji szkodliwych, takich jak kwas. W wielu miejscach można znaleźć specjalne pojemniki przeznaczone na baterie. Jeśli jednak nie masz dostępu do takiego pojemnika, zgromadzone baterie powinny być oddane do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK), który funkcjonuje w każdej gminie. Sklepy sprzedające baterie również powinny przyjmować zużyte baterie.

Jeśli kupiłeś nowy toster i chcesz pozbyć się starego, lub Twój czajnik elektryczny przestał działać – PSZOK jest idealnym miejscem do pozbycia się tych urządzeń. To samo dotyczy wszelkiego rodzaju kabli, pendrive’ów, kart SIM, płyt CD, ładowarek czy przedłużaczy. Małe części elektryczne, jak końcówka szczoteczki do zębów, powinny zostać wyrzucone do czarnego kosza na odpady zmieszane. Uszkodzone plastikowe części, które można łatwo oddzielić powinny natomiast trafić do żółtego kontenera.

W przypadku opakowań po kosmetykach, miejsce ich utylizacji zależy od materiału, z którego zostały wykonane. Jeśli opakowanie po antyperspirancie jest całkowicie plastikowe – trafia do żółtego kontenera. Jeśli jest szklane, warto wyjąć z niego plastikową kulkę i odpowiednio posegregować poszczególne surowce. Z kolei dezodoranty w sprayu i lakiery do włosów są uznawane za odpady niebezpieczne i powinny być oddane do PSZOK. Butelki po lakierach do paznokci należy natomiast wrzucić do czarnego kontenera.

Zużyte produkty higieniczne i medyczne, takie jak bandaże, tampony, podpaski, plastry, pieluchy czy waciki – niezależnie czy są nasączone krwią, moczem czy kosmetykami – powinny zawsze trafić do czarnego kontenera. Zużyte igły stanowią natomiast zagrożenie i powinny zostać przewiezione do PSZOK w bezpiecznym opakowaniu. Należy zaznaczyć, że apteki nie są zobowiązane do przyjmowania zużytych igieł.