Alarmujące odkrycie: codziennie używane produkty zawierają substancje toksyczne

Potocznie uważa się, że codziennie stosowane produkty takie jak szampony, balsamy do ciała czy środki czyszczące powinny być bezpieczne dla naszego zdrowia. Niestety, nowe badanie przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Berkeley (UC Berkeley) oraz Silent Spring Institute pokazuje mroczną stronę tych produktów – obecność szkodliwych chemikaliów.

Badacze z UC Berkeley wykryli obecność chemikaliów związanych z chorobami takimi jak rak czy niewydolności narządów, a także powodujących wady wrodzone. Te substancje znaleźli w dziesiątkach produktów domowego użytku – od materiałów budowlanych, poprzez detergenty i mydła, a na lakiery do paznokci kończąc.

Większość z tych produktów zawiera tzw. lotne związki organiczne (LZO), które są uwalniane do środowiska jako gazy i mogą prowadzić do wielu problemów zdrowotnych. Pierwsze tego typu badanie, przeprowadzone przez dr Kristin Knox z Silent Spring Institute, pokazało stopień, w jakim te substancje są wykorzystywane w codziennym użytku.

Zespół badawczy z Berkeley korzystał z danych zebranych przez kalifornijskich urzędników środowiska, którzy testują produkty konsumenckie. Dane te obejmowały informacje na temat 172 produktów i ich zawartości szkodliwych substancji. Wynikało z nich, że co najmniej jedna toksyczna substancja była obecna w 105 z nich.

Najczęściej występującym związkiem chemicznym był metanol, stosowany jako rozpuszczalnik i środek przeciwmrozowy. Inne toksyczne chemikalia to dietanoloamina, etylobenzen, glikol etylenowy i toluen – wszystkie używane w produkcji tworzyw sztucznych bądź jako rozpuszczalniki.

Wśród najbardziej szkodliwych produktów znalazły się artykuły budowlane i środki czystości. Klej uszczelniający używany do wypełniania pęknięć w podłogach i ścianach zawierał aż 11 toksycznych substancji.

Badacze zwrócili również uwagę na codziennie używane kosmetyki i produkty higieniczne. Wśród 16 przetestowanych produktów najwięcej substancji toksycznych zawierały lakiery do paznokci (5) oraz środki do dezynfekcji rąk (4), w tym metanol powodujący problemy z oczami i migreny.

Wśród 18 „rutynowo używanych w domu” produktów, takich jak płyn do naczyń czy detergenty do prania, ten ostatni zawierał 6 toksycznych substancji, w tym metanol, dietanoloaminę oraz etylobenzen – substancje związane z chorobami takimi jak niewydolność wątroby czy rak.

Badanie pod tytułem „Identifying Toxic Consumer Products: A Novel Data Set Reveals Air Emissions of Potent Carcinogens, Reproductive Toxicants, and Developmental Toxicants” zostało opublikowane w czasopiśmie Environmental Science & Technology.