Indykatory chorób wątroby: jak rozpoznać zagrożenie i kiedy powinno się zwrócić uwagę na swój stan zdrowia?

Wątroba, pełniąca kluczowe funkcje w organizmie człowieka, nie tylko sprawuje kontrolę nad procesami detoksykacji ciała, ale także jest integralną częścią procesów trawienia oraz termoregulacji. Ponadto jest odpowiedzialna za produkcję istotnych białek, w tym czynników krzepnięcia. Współistnieje z nią system dróg żółciowych, które są ściśle związane z jej prawidłowym funkcjonowaniem. Jakie są jednak objawy chorób wątroby oraz dróg żółciowych? Kto ma większe szanse na rozwinięcie tych schorzeń? Jak można przeciwdziałać problemom z wątrobą?

Choroby wątroby to szerokie spectrum dolegliwości, które obejmują między innymi choroby o podłożu zakaźnym, autoimmunologicznym, genetyczne choroby spichrzeniowe, stłuszczenie oraz marskość wątroby. Istnieje wiele czynników, które sprzyjają wystąpieniu tych schorzeń:

  • Niezdrowa dieta (wysoko tłuszczowa), otyłość, zaburzenia gospodarki lipidowej i węglowodanowej – sprzyjają stłuszczeniu wątroby.
  • Nadmierna konsumpcja alkoholu – prowadzi do stłuszczenia, a następnie zapalenia i marskości wątroby.
  • Długotrwałe przyjmowanie dużej ilości leków.
  • Zabiegi ingerujące w skórę (np. tatuaże, zabiegi kosmetyczne, stomatologiczne) – jeśli są wykonywane niewysterylizowanymi narzędziami, istnieje ryzyko zakażenia wirusami powodującymi zapalenie wątroby typu B i C.
  • Ryzykowne postępowanie seksualne – zwiększa ryzyko zapalenia wątroby typu B i C.
  • Zaniedbania higieny rąk, podróżowanie do rejonów o wysokim występowaniu WZW typu A i E (przez fekalno-oralną drogę transmisji).
  • Predyspozycje genetyczne (w przypadku chorób z autoagresji).

Często ludzie skarżą się na ból wątroby, jednak warto podkreślić, że sama wątroba nie posiada unerwienia czuciowego i nie jest źródłem bólu. Ból zlokalizowany po prawej stronie tuż pod żebrami może wynikać najwyżej z rozciąganej i podrażnianej przez wątrobę błony surowiczej. Pojawia się on, gdy wątroba jest znacznie powiększona, a także może być objawem problemów z drogami żółciowymi (np. zapalenie dróg żółciowych czy kolka żółciowa).

Powiększenie wątroby często jest wynikiem stłuszczenia, zapalenia o różnej etiologii, zastoinu krwi spowodowanego niewydolnością serca, zespołu Budda-Chiariego (zakrzepica żył wątrobowych), chorób hematologicznych, nowotworów wątroby oraz przerzutów nowotworowych.