Obrazy masowych, synchronicznych przemieszczeń zwierząt, które przemierzają lądy, niebo i wody w poszukiwaniu jedzenia, schronienia czy doskonałych warunków do rozmnażania, zaliczają się do najbardziej zachwycających widoków natury. Są dowodem na przetrwanie i kreatywność natury, a ich wyjątkowość jest często zniekształcana przez działania człowieka. Oto lista dziesięciu największych migracji zwierzęcych na naszej planecie.
Migracje zwierząt są tematem, który zawsze budzi zdumienie i fascynację. Pełne ryzyka, poświęcenia i tragedii, stanowią ulubiony temat dla twórców filmów dokumentalnych. Mimo iż każdego roku tysiące stworzeń tracą życie podczas tych podróży, są one niezbędne dla przetrwania gatunków.
Gnu pręgowane (Connochaetes taurinus) z Serengeti w Tanzanii do Kenii i z powrotem, pokonujące razem ponad 800 km, są odpowiedzialne za najbardziej spektakularną i znaczącą migrację na świecie. Ponad milion pięćset tysięcy gnu pręgowanych rusza w drogę jednocześnie, zależnie od pory deszczowej, bez wyznaczonego lidera, zjadając nawet do czterech ton trawy dziennie. Podążając za soczystymi roślinami, stają przed niekończącym się zagrożeniem ze strony drapieżników – krokodyli, lwów, hien i gepardów.
Niestety, sto lat temu migracje gnu pręgowanego były w Afryce bardziej rozpowszechnione. Obecnie istnieją tylko trzy populacje, które co roku wyruszają w migrację, a przeszkodą stają drogi, miasta i pola uprawne, które znajdują się na ich naturalnych trasach.
Rybitwa popielata (Sterna paradisaea) z Arktyki do Antarktydy wykonuje najdłuższą migrację zwierzęcą na świecie. Ptaki o średniej wielkości i rozpiętości skrzydeł do 75 cm pokonują co roku nawet do 80 tysięcy kilometrów w obie strony. Ich celem jest spędzenie dwóch sezonów letnich w ciągu dwunastu miesięcy. Gdy młode nauczą się latać i zdobywać pożywienie samodzielnie, udają się na dalekie południe pod opieką rodziców.
Przy życiu trwającym około 30 lat rybitwy popielate mogą pokonać nawet 2,4 miliony kilometrów, co jest równoznaczne z trzykrotnym podróżowaniem od Ziemi na Księżyc i z powrotem. Jako monogamiczne gatunki, rybitwy popielate pozostają wiernymi sobie podczas tych niewiarygodnych podróży i zawsze odnajdują się na miejscu docelowym.
Zooplankton żyjący w oceanach wykonuje codziennie najbardziej liczne i niezwykłe przemieszczenia na Ziemi. Kiedyś naukowcy sądzili, że te drobne stworzenia bezcelowo dryfują w wodzie. Teraz wiadomo, że gdy zapada zmrok, biliony organizmów przenoszą się pionowo ku powierzchni, a o świcie wracają na głębiny. Te mikroskopijne istoty o rozmiarze 5 milimetrów przebywają tym samym zawrotną dla siebie odległość 300 metrów w jednym kierunku. To tak, jakby człowiek próbował przepłynąć 80 km wpław w ciągu kilku godzin. Dzięki tej migracji zooplankton ma szansę się najeść i uniknąć bycia zjedzonym – schowek przed drapieżnymi rybami w ciągu dnia, a nocą żywią się fitoplanktonem blisko powierzchni wody.