Alergia na sierść zwierząt jest typem reakcji alergicznej, która jest dość powszechna. Objawy takiej alergii to przede wszystkim alergiczny nieżyt nosa i spojówek, który objawia się przez kichanie, wodnisty katar, zaczerwienienie i łzawienie oczu, świąd skóry, obrzęk powiek czy swędzenie w nosie. Leczenie uczulenia na sierść zwierząt, jak kotów czy psów, polega zazwyczaj na podawaniu leków przeciwhistaminowych oraz rozszerzających oskrzela.
Alergie u dzieci to problem, który staje się coraz bardziej powszechny. Do najważniejszych alergenów należy sierść zwierząt, głównie kotów (która często działa jako bardzo silny alergen) i psów. Niemniej jednak, potencjalne źródła alergii mogą obejmować także naskórek i wydzieliny koni, świnki morskiej, królika czy chomika.
Objawy alergii na sierść psa lub kota przeważnie pojawiają się bardzo szybko po kontakcie z alergenem – w tym przypadku sierścią zwierzęcia. Może dojść do nasilenia objawów takich jak: kichanie, przezroczysta wydzielina z nosa i wodnisty katar, łzawienie oczu, uczucie swędzenia w nosie, pocieranie nosa (tzw. „salut alergiczny”), zaczerwienienie oczu, obrzęk powiek oraz pieczenie i swędzenie skóry.
W sytuacji, gdy alergia jest bardziej nasilona, a osoba jest również chora na astmę oskrzelową, kontakt ze zwierzęciem może spowodować napad duszności. U niektórych osób po kontakcie ze zwierzęciem mogą pojawić się swędzące zmiany skórne typu rumienia czy pokrzywki.
Anafilaksja i wstrząs anafilaktyczny są najbardziej ekstremalnymi formami alergii. Rzadko, ale jednak możliwe, jest wystąpienie tych reakcji po kontakcie z sierścią zwierząt. W trakcie anafilaksji może dojść do zmian skórnych, objawów z układu oddechowego czy pokarmowego, a także objawów z układu krążenia. W przypadku spadku ciśnienia tętniczego mówimy o wstrząsie anafilaktycznym, co stanowi stan zagrożenia życia.